Довгострокова стратегія IT-безпеки в умовах віддаленої роботи

Нова реальність у сфері праці сприяла переходу на нові методи у бізнесі. Стрімко зріс попит на дистанційну роботу. Багато компаній та організацій повністю або частково переводять співробітників на роботу з дому з підключенням по віддаленому доступу. Все більше набирає популярності гібридна модель роботи, в якій співробітникам дається можливість вибрати місце виконання трудового розпорядку — офіс, дім або поперемінна зміна офіс/дім.

Гібридна модель роботи офіс/дім

Сама ідея гібридної моделі використовується вже давно. Особливо актуальним є такий підхід серед ІТ-компаній. Змішаний підхід активно практикується у всьому світі. Модель гібридного робочого простору стабільно завойовує ринок праці і стає дедалі переважнішим як для співробітників, так і для їх роботодавців.

Напрацьований за останній рік досвід за умов віддаленої роботи показав усі переваги гібридної моделі офіс/дім.

  • Гнучкий графік завдяки можливості працювати зі свого пристрою у будь-якому місці та у будь-який час. До того ж, зібрати всю команду на онлайн-зустріч завжди простіше та швидше.
  • Можливість координування особистого життя за рахунок вільного вибору, коли та в якому обсязі виконувати роботу в офісі. Це позитивно позначається на співробітниках, знижуючи їх рівень стресу.
  • Роботодавці отримали доступ до ширшої бази резюме, дозволяючи наймати найкращих спеціалістів без обмеження за місцем проживання.

Внаслідок усіх цих переваг бізнес отримує підвищену продуктивність, задоволеність співробітників, зниження бізнес-витрат.

Ефективність застосування гібридного підходу до роботи визначає перспективу його розвитку в майбутньому. Причому великий відсоток працівників практично у будь-якій компанії обирають роботу з дому.

Ось тільки проблемою віддаленої роботи для бізнесу є те, що домашні мережі являють собою загрозу для інформаційних систем компаній без належного захисту. І навіть, здавалося б, надійний доступ до корпоративних мереж за допомогою VPN-з’єднання вже не здається настільки безпечним рішенням.

VPN вже не приносить бажаного рівня захисту при віддаленій роботі

Багато компаній використовують саме VPN для організації безпечного доступу співробітникам. На жаль, навіть цей тип підключення не дає повної впевненості в ІБ. Під час підключення по захищеному VPN каналу по суті відбувається об’єднання корпоративної мережі з домашньою мережею користувача, який є легкою здобиччю для кіберзлочинців. Це розширює кіберпростір, який потребує якісного захисту, і ставить під загрозу безпеку інформаційних систем компаній. З появою нових віддалених підключень та розподілених у різних місцях кінцевих точок збільшується частота інцидентів інформаційної безпеки в корпоративних мережах та масштаби наслідків після вдалих атак.

Незахищені мережі, невраховані сценарії підключення, раптові джерела трафіку, соціальна інженерія, фішинг та ботнети — встежити за всім захисним периметром найчастіше просто немає можливості через відсутність необхідної кількості ресурсів. Цим і користуються зловмисники.

Тому важливо проаналізувати всі слабкі місця, які можуть призвести до підвищення вразливості, та розробити довгострокову стратегію безпеки в умовах дистанційного підключення.

Нові рішення та стратегії для віддалених робочих місць

Дистанційна робота з дому формує додаткову сферу загроз. І якщо під час роботи в офісі всі пристрої у внутрішній мережі захищені єдиними розробленими політиками інформаційної безпеки, то під час підключення до приватної мережі можливі проблеми, пов’язані з людським фактором.

Зниження негативних наслідків від кібератак можливе під час виконання захисних заходів безпеки:

  • Багатофакторна автентифікація — зв’язування паролів користувачів з другим фактором надійної автентифікації, що запобігає витоку даних на 99%;
  • Хмарна інфраструктура — захищене місце зберігання даних з безперервним доступом забезпечує ефективну безпеку.

Впровадження нових рішень жодним чином не повинне впливати на комфортні умови роботи віддалених співробітників. Усі налаштування необхідно проводити продумано, з мінімальним впливом на користувача корпоративної мережі. Важливо допомогти віддаленим співробітникам залишатися зацікавленими та продуктивними в роботі, забезпечити їм високий рівень задоволеності використовуваними програмами та сервісами.

Впровадження нової стратегії безпеки

Для впровадження нової довгострокової стратегії безпеки варто врахувати низку рекомендацій, які спростять це завдання:

  • врахувати особливості та вимоги кожного відділу, які можуть потребувати спеціалізованих рішень;
  • зважити всі ризики, пов’язані з можливими відмовами після внесення будь-яких змін, щоб унеможливити негативний вплив на бізнес та клієнтів;
  • розробити стратегічні плани впровадження з метою обмеження потенційної шкоди роботі компанії;
  • узгодити розроблену стратегію з керівництвом та заручитися їхньою підтримкою для подальшого впровадження;
  • провести необхідні роз’яснення та навчання кінцевих користувачів, щоб запобігти загальним уразливостям та загрозам.

Всі ці заходи допоможуть підвищити безпеку вашої інформаційної системи, але аж ніяк не захистять на 100%. Нові загрози виникають щодня, тому рано чи пізно вас все одно зламають.

Ефективним методом захисту є якраз не запобігання потенційним загрозам, а припущення, що кібератака відбудеться. Тоді найкращим рішенням буде реалізація архітектури Zero Trust. Ця архітектура розглядає всіх користувачів, що підключаються, як потенційну загрозу. Для віддалених підключень призначаються мінімальні права керування доступом, що підвищує захист інформаційних систем компанії.

Аналіз кібератак за останній рік показав, що найчастіше зловмисники зосереджуються на домашніх мережах. Це означає, що співробітники в умовах віддаленої роботи завжди будуть найслабшою ланкою у будь-якій стратегії кібербезпеки. Тому не зайвим буде реалізовувати всі можливі методи захисту, включаючи архітектуру нульової довіри.

І чим швидше відбудеться розробка та реалізація довгострокової стратегії безпеки для віддалених підключень, тим швидше отримаєте контроль над своїм кіберпростором.

Про захист корпоративних мереж в умовах віддаленої роботи можна прочитати і в інших наших статтях: “7 порад для захисту IT-інфраструктури”, “Віддалена робота: перевірені способи безпеки”, “Модель Zero Trust: принципи та переваги”.

Компанія TechExpert може допомогти з розробкою довгострокової стратегії безпеки вашої інформаційної системи. Зв’яжіться з нами, щоб дізнатися про всі послуги.