Будь-яка робота з командою девелоперів починається з вибору моделі співпраці. Кожна з моделей має свої плюси та мінуси, тому важливо орієнтуватися на ту модель, яка буде максимально підходити обом сторонам. Серед найбільш відомих моделей співпраці виділяють співпрацю за фіксованою ціною (Fixed Price) і з оплатою за час і матеріали, які були використані (Time-and-Materials). Ми завжди радимо нашим клієнтам відповідально ставитися до вибору моделі співпраці при розробці програмного забезпечення на замовлення. Щоб спростити ухвалення рішення, ми підготували матеріал про переваги та недоліки двох моделей і в якій ситуації одна з моделей підійде вашому проекту.
Модель Fixed-Price
Подібний варіант співпраці передбачає, що ви будете платити фіксовану ціну за виконання проекту за годину. При підписанні договору у вас повинна бути чіткий кошторис усіх робіт, яка розраховується після загального аналізу проекту і супутніх ризиків. Пам’ятайте про те, що аналіз робіт і створення кошторису буде залежати від цілей і потреб проекту. Тому важливо мати технічне завдання, яке може оцінити команда девелоперів.
Переваги моделі Fixed-Price
- Чітко визначені терміни виконання проекту. Якщо розробники будуть знати точні цілі та складності проекту, вони зможуть розрахувати детальний план і терміни виконання проекту.
- Прогнозовані результати та менше ризиків. Перед підписанням контракту обговорюється всі етапи, специфіки, технології і контроль розробки. У вашій компанії відпаде необхідність шукати методи для стеження за розробкою.
- Точне розуміння, скільки необхідно буде витратити на розробку. Якщо є чітке уявлення кінцевого продукту, значить буде простіше розрахувати вартість на технології, терміни та інші ресурси проекту.
Недоліки моделі Fixed-Price
- Можливі доопрацювання. Подібні ситуації можуть статися через помилки, неточності або старіння рішень, а значить компанії необхідно буде виділити додаткові суми на доопрацювання. Обов’язково вказуйте на можливість доопрацювання в додатковій угоді.
- Можливі непорозуміння. Між клієнтом і командою розробників можуть виникнути непорозуміння в процесі розробки. В результаті компанія може отримати продукт, який не виправдовує її очікування.
- Можливо довгие планування. Щоб отримати точний план розробки, перед цим необхідно підготувати точне технічне завдання, розробити дизайн, оцінити і узгодити перше і друге, а тільки потім вже можна буде зайнятися розробкою.
- Можливі зміни на ринку. При створенні технічного завдання клієнти орієнтуються на той ринок, який є в той період. По закінченню розробки проекту, ринок може відрізнятися від очікувань, а значить буде необхідність допрацьовувати ПЗ.
Коли варто вибрати модель Fixed-Price?
Подібна модель підходить компаніям з невеликими проектами й обмеженнями в бюджеті та можливостях. Також моделлю Fixed-Price цікавляться компанії з державного сектора або яким необхідний мінімально життєздатний продукт. В таких проектах важливо мати точні вимоги, інакше ви можете отримати не той результат.
Модель Time & Materials
Подібна модель співпраці передбачає періодичну оплату тільки за виконані роботи. Для досягнення бажаного результату в процесі розробки приймають активну роль і команда девелоперів, і сам клієнт.
Переваги моделі Time & Materials
- Гнучкі умови. Вся робота розподіляється на етапи, після закінчення яких ви перевіряєте виконану роботу і вносите зміни при необхідності.
- Можливість швидко почати роботу над проектом. У цій моделі не витрачається багато часу на підготовку, що добре для компаній, які цінують свій час.
- Погодинна оплата. Ви платите за години, які були витрачені на розробку продукту. Зазвичай погодинна ставка обговорюється до підписання договору та чітко прописується. Всі оплати відбуваються тільки після виконання робіт. Також бувають випадки, коли клієнти вносять частковий аванс для гарантії.
- Якість ПЗ. На певних етапах команда протестує продукт і внесе всі необхідні зміни для його поліпшення. В результаті у вас буде якісніший продукт, який відповідає вашим очікуванням.
- Відкритість і висока залученість в процеси. Завдяки цій моделі ви краще відстежуєте процес розробки, частіше спілкуєтеся з розробниками, а значить можете вносити правки в напрямок розробки вчасно та без зайвих нервів.
Недоліки моделі Time & Materials
- Не завжди відомо, коли закінчиться проект. Будь-які правки, додаткове тестування можуть вплинути на час закінчення розробки.
- Неточний бюджет. У вас буде лише приблизна вартість проекту, тому ви повинні бути готові до будь-яких змін. Більш того, чим більше у вас буде виникати потреб, тим більше буде коштувати проект.
Коли варто вибрати модель Time & Materials?
Вам підійде ця модель, якщо ви плануєте запускати довгостроковий проект або проект з вимогами, які будуть змінюватися. Також з моделлю Time & Materials працюють, коли немає певного обсягу робіт і необхідна гнучкість в процесах розробки.
При виборі оптимальної моделі співпраці намагайтеся оцінити всі свої можливості і потреби. Більш того, враховуйте і бюджет, і бажаний рівень контролю над проектом. Якщо ви все ще сумніваєтеся або хочете дізнатися більше про моделі Fixed-Price і Time & Materials, зв’яжіться з нами і ми відповімо на всі ваші запитання. Адже ми займаємося розробкою ПЗ на замовлення вже багато років, тому ми зможемо професійно оцінити ситуацію з вашим проектом.