Розшифровка таємниць минулого: Як ШІ відкриває стародавні тексти

Штучний інтелект (ШІ) відіграє ключову роль у розкритті таємниць стародавніх текстів. Дослідники з різних куточків світу використовують ШІ для розшифрування складних рукописів, які складно чи неможливо розібрати людському оку.

Однією з таких ініціатив є проект у Університеті Нотр-Дам, де вчені розробляють штучну нейронну мережу для читання складного давнього почерку, адаптуючи технологію до сприйняття тексту людським оком. Наприклад, Бібліотека абатства Санкт-Галль у Швейцарії містить приблизно 160 000 томів літературних та історичних рукописів, що датуються VIII століттям, і всі вони написані від руки, на пергаменті мовами, якими сьогодні майже не говорять. Значна частина цих колекцій доступна широкому загалу за допомогою цифрових зображень, але експерти кажуть, що існує надзвичайна кількість матеріалу, який ніколи не читали – це скарбниця розуміння світової історії, яка прихована всередині. Щоб зрозуміти та берегти ці історичні скарби людства і спрямовані дослідження вчених Університету.

У іншому експерименті, нова нейронна мережа допомагає відновлювати відсутні частини давніх написів, відкриваючи нові горизонти у вивченні історії. Стародавня історія покладається на таку дисципліну, як епіграфіка — дослідження написів, з метою доказів думки, мови суспільства та історії минулих цивілізацій. Однак протягом століть багато написів було пошкоджено до ступеня нерозбірливості, а дата їх написання занурена в невизначеність. Саме для текстового відновлення, географічної та хронологічної ідентифікації стародавніх написів, було створено нову нейронну мережу – Ithaca, яка покликана допомогти і розширити робочий процес історика. Ithaca досягає 62% точності при відновленні пошкоджених текстів, та може віднести написи до їх початкового місця розташування з точністю до 71% і може датувати їх менш ніж 30-річним періодом їх первинної правдивості. Це дослідження показує, як такі моделі, як Ithaca, можуть розкрити потенціал співпраці між штучним інтелектом та істориками, трансформаційно впливаючи на те, як ми вивчаємо та пишемо про один із найважливіших періодів в історії людства.

Інши цікаві проекти, як от Розшифрування давніх мов, Вивчення месопотамських текстів та Розшифровка манускрипту Войніча, також суттєво відкривають нові можливості для археологів, істориків та криптографів завдяки можливостям сучасних інструментів штучного інтелекту.

ШІ відкриває нові горизонти для гуманітарних наук, дозволяючи вченим краще розуміти і оцінювати наше спільне минуле. Це ключовий інструмент для розвідки невідомих областей історії, що дозволяє нам зрозуміти наш історичний контекст і просуватися вперед у наукових дослідженнях. Інноваційні технології ШІ відкривають двері до минулого, що раніше були недоступними, і покращують наше розуміння історичних текстів, дозволяючи нам взяти краще з нашого спільного історичного спадку.