Який VPN обрати для забезпечення безпечної віддаленої роботи

Для захисту передачі даних по інтернет-мережі використовується віртуальна приватна мережа.

Віртуальні приватні мережі (VPN) перенаправляють інтернет-трафік через зашифровані канали.  Для цього VPN використовують відповідні протоколи, що створюють захищені тунелі для з’єднання з VPN сервером.

Сценарії використання VPN:

Для реалізації цих сценаріїв існують різні види протоколів VPN — для зв’язку, для автентифікації, шифрування трафіку та інші. І вже на підставі відповідного протоколу можна впроваджувати обране рішення для захисту передачі даних.

Кожен протокол має свої особливості та характеристики. Вибір необхідного протоколу залежить від того, на якій платформі та пристрої він буде використовуватись, від бажано рівня продуктивності, від забезпечення безпеки даних.

Сьогодні на ринку постачальники пропонують безліч різноманітних VPN-сервісів та який з них обрати?

Рекомендуємо вам звернути увагу на один з двох варіантів: OpenVPN та Wireguard. Це два популярних VPN-протоколи з відкритим вихідним кодом, які найчастіше обирають компанії та користувачі.

В чому їх особливість?

По-перше, обидва варіанти – це ПЗ з відкритим вихідним кодом. Це означає, що над удосконаленням даних рішень працюють програмісти-ентузіасти з усього світу, а саме ПЗ абсолютно безкоштовне. По-друге, вони прості у використанні та налаштуванні, високопродуктивні та ефективні при захисті від атак.

Розглянемо детальніше які ж відмінності між цими двома VPN.

★ OpenVPN

OpenVPN поєднує VPN протокол і код, необхідний для реалізації цього протоколу. Він складається з програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом, розробленого Джеймсом Йонаном. Випущений у 2001 році, він став найбільш широко використовуваним протоколом VPN завдяки своїй гнучкості, надійності та здатності оминати обмеження трансляторів мережевих адрес (NAT) і брандмауерів.

★ WireGuard

WireGuard — це новий, простий та швидкий кросплатформений VPN, що підходить для Linux, Windows, macOS, BSD, iOS, Android. У той час як код для OpenVPN складається з сотень тисяч рядків, код для WireGuard наразі становить близько 4000 рядків.

★ Шифрування

OpenVPN використовує бібліотеку OpenSSL для забезпечення шифрування, яка підтримує ряд різноманітних криптографічних алгоритмів. Так, це збільшує складність коду,  Проте цей діапазон алгоритмів робить OpenVPN гнучким, адже є можливість узгоджувати використання різних алгоритмів залежно від обставин.

Кожна версія WireGuard використовує фіксований набір алгоритмів. Wireguard сповідує мінімалістський та безапеляційний підхід до шифрування, навмисно виключивши гнучкість та альтернативу вибору протоколів. Якщо немає вибору протоколів, немає процесу узгодження, у якому традиційно знаходять діри кібербезпеки.

WireGuard також відрізняється від OpenVPN тим, що OpenVPN використовує сертифікати для ідентифікації та шифрування. WireGuard використовує для цих завдань шифрування з відкритим ключем. Генерація ключів безпеки і керування ними здійснюються у фоновому режимі, а також є можливість попереднього спільного доступу до ключа для додаткового рівня безпеки.

★ Безпека

WireGuard використовує менше рядків коду, ніж інші популярні протоколи VPN. Така проста архітектура коду сприяє зменшенню поверхні атаки, залишаючи менше місця для помилок і вразливостей. Окрім цього нескладний код легше перевіряти на наявність вразливостей.

OpenVPN забезпечує багаторівневий захист, пропонуючи користувачам одразу декілька механізмів для додавання додаткових рівнів безпеки.

Модель безпеки OpenVPN ґрунтується на використанні наступних протоколів та інструментів безпеки:

  • тунелювання відбувається через SSL/TLS для автентифікації сесій
  • для додаткової безпеки OpenVPN включає директиву TLS-auth, що додає підпис HMAC для автентифікація даних тунелю
  • підтримує різноманітні шифри для забезпечення оптимального шифрування: наприклад, 3DES (triple data encryption standard), Blowfish, CAST-128, or AES (Advanced Encryption Standard).

Оскільки OpenVPN кастомізується, можна зробити певні налаштування відповідно до вимог вашої безпеки та зробити VPN ще безпечнішим. Саме для цієї мети OpenVPN пропонує список рекомендацій щодо підвищення безпеки після встановлення.

А щоб посилити ваш VPN, читайте як організувати двохфакторну аутентифікацію для OpenVPN сервера на нашому сайті.

★ Продуктивність

Після виходу WireGuard було проведено багато різноманітних тестів на визначення його рівня продуктивності. Всі вони показали, що WireGuard швидший, ніж OpenVPN.

З результатів, отриманих в ході самим автором, видно, що WireGuard швидше, ніж OpenVPN на UDP та використовує менше пам’яті та ЦП, ніж IPSec та OpenVPN. Проте, продуктивність WireGuard дещо відрізняється для кожного постачальника VPN.

WireGuard не тільки забезпечує більшу швидкість, але й швидше встановлює з’єднання, легко перемикається між мобільним і Wi-Fi з’єднанням, і надійніший при використанні на мобільних пристроях.

★ Конфіденційність

Конфіденційність є основною метою використання VPN, тому VPN-сервіс не повинен зберігати будь-яку особисту інформацію.

WireGuard відображає відкриті ключі та дозволені IP-адреси (Інтернет протоколу), адже це частина його алгоритму Cryptokey Routing. В результаті, IP-адреси користувачів залишаються на сервері VPN в лог-файлах, доки сервер не буде перезавантажено. Це протирічить концепції «no-logs» VPN, тому що VPN-сервіс не має збирати і зберігати дані користувачів.

На щастя, більшість провайдерів, які пропонують WireGuard, використовують кілька різних рішень для вирішення проблеми конфіденційності: наприклад, призначення динамічних IP-адрес, або видалення IP-адрес із серверів після короткого періоду бездіяльності.

А ось дизайн OpenVPN не вимагає збереження даних користувача на сервері VPN, тому це не ставить під загрозу конфіденційність.

Переваги OpenVPN:

  • Адаптивність OpenVPN до TCP і UDP дозволяє протоколу оминати брандмауери. Це особливо актуально, якщо для OpenVPN встановлено порт TCP 443. Цей параметр робить трафік VPN схожим на звичайну інтернет-активність.
  • Кастомізація OpenVPN надає можливість налаштовувати необхідні процедури шифрування, шифри, конфігурації мережі та інші параметри, щоб мати кращий контроль над протоколом тунелювання і покращити роботу VPN.
  • Хоча OpenVPN не обов’язково є найшвидшим доступним протоколом тунелювання VPN, він все ще досить швидкий, особливо з огляду на надійне шифрування, яке він забезпечує. Його швидкість може легко відповідати вимогам більшості користувачів VPN.
  • Багато технічно підкованих програмістів, постачальників VPN та користувачів, які щодня взаємодіють з OpenVPN, допомагають оновлювати та покращувати протокол. Крім того, оскільки OpenVPN вітає сторонні плагіни та скрипти, ви можете насолоджуватися найновішими, найбільш інноваційними доповненнями для протоколу.

Переваги WireGuard

  • WireGuard швидко підключається та перепідключається до мережі, навіть коли ви перебуваєте в роумінгу між мережами. Він залишається на зв’язку в ситуаціях, коли інші протоколи VPN можуть бути недосяжними.
  • У порівнянні з іншими протоколами VPN, WireGuard використовує сучасні криптографічні алгоритми з безпечними параметрами за замовчуванням. Крім того, він складається з простого невеликого коду, а це означає, що перевіряти його на наявність вразливостей швидко та легко.
  • WireGuard інтегрується в ядро Linux, завдяки чому він має прямий доступ до мережевих таблиць маршрутизації та пакетів даних, що спрощує автентифікацію та атрибуцію пакетів даних, що робить його швидшим за інші відомі протоколи.
  • WireGuard просто та швидко розгортати. Як клієнтську, так і серверну частини WireGuard дуже легко встановити, адже є можливість завантажити готові клієнтські програми для настільних комп’ютерів і мобільних пристроїв із магазину додатків платформи. На стороні сервера налаштувати WireGuard не набагато складніше, ніж налаштувати SSH, з цим завданням впорається будь-який ІТ-фахівець.

Жодна зі служб, ані OpenVPN, ані WireGuard, не мають відомих вразливостей безпеки, тому обидва протоколи є хорошими варіантами для захисту корпоративних бізнес-даних.

Обирати який VPN-сервіс підходить для вашого бізнесу саме вам.

Ми будемо раді допомогти із вибором та налаштуванням VPN саме для ваших потреб, а також надамо віртуальні ресурси для розгортання VPN-сервісу у надійній бізнес хмарі onbiz.biz.